Strony internetowe z prywatnymi ogłoszeniami

strony internetowe

strony internetowe

W Internecie trafiamy często na liczne witryny i portale internetowe, które służą do umieszczania na nich prywatnych ogłoszeń dotyczących sprzedaży, kupna i zamiany różnorodnych przedmiotów. Ich właścicielami są zarówno wielkie firmy, jak i pojedyncze osoby, które traktują osiąganie dochodu z istnienia serwisu ogłoszeniowego, jako dodatkowy dochód. Mimo, iż często początki takich portali były bardzo prymitywne, to jak się zapewne w większości przypadków okazało, sukces przerósł oczekiwania ich właścicieli.

Ogłoszenia internetowe zastępują działalność komisów

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku niezwykłą popularnością cieszyły się ówczesne komisy. Były to sklepy w których możliwa była wymiana różnorodnych produktów między sprzedającymi a kupującymi. Marża stanowiąca różnicę ceny skupu towaru i jego sprzedaży była zarobkiem właściciela komisu. W ówczesnych czasach najczęściej produktami będącymi towarem w sklepach – komisach była odzież, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, meble, biżuteria a także drobny sprzęt TV i agd.

Obecnie miejsce tradycyjnych komisów zajęły liczne strony internetowe, na których istnieje możliwość umieszczania prywatnych ogłoszeń. Dziś jednak ich zakres jest znacznie szerszy aniżeli asortyment wcześniejszych komisów.

Ogłoszenia w portalach tylko dla osób prywatnych

Większość serwisów udostępnia swoim użytkownikom przestrzeń na dysku, która mogą wykorzystać na opublikowanie stosownego ogłoszenia. Najczęściej istnieje możliwość wybrania określonego czasu publikacji ogłoszenia, przy czym jest to czynność całkowicie darmowa. Gdy jednak użytkownik chce wyróżnić swoje ogłoszenie lub przedłużyć czas jego publikacji, najczęściej zobowiązany jest do wniesienia określonej opłaty. Jeśli jednak pozycja ogłoszenia jest dla ogłoszeniodawcy wystarczająca, jego umieszczenie jest całkowicie bezpłatne. Z uwagi na fakt, że wymienione strony internetowe stanowią czyjąś własność i są odpowiednio administrowane, zysk właściciela portalu najczęściej pochodzi z emisji reklam.

Portale aukcyjne

Zupełnie inaczej działają strony internetowe, na których internauci mogą zakładać aukcje internetowe. Produkty objęte aukcjami można sprzedawać po zakończeniu procesu licytacji bądź bezpośrednio korzystając z opcji „kup teraz”. W przeciwieństwie do portali z prywatnymi ogłoszeniami, w tym wypadku zysk właściciela portalu aukcyjnego pochodzi z prowizji, jakie zobowiązane są płacić osoby zamieszczające aukcje.